kada nuimti svogunus

Kada nuimti svogūnus?

Svogūnas (Allium cepa) yra vienas iš populiariausių ir dažniausiai naudojamų daržovių visame pasaulyje. Tai dvimetis augalas, priklausantis amarinių šeimai, kurio brandieji svogūnai yra plačiai žinomi dėl savo skonio ir maistinės vertės. Svogūnas turi įvairių veislių, kurios skiriasi dydžiu, forma, spalva ir skoniu. Klasikinis svogūnas turi baltą arba geltoną išvaizdą, tačiau yra veislių su raudonu arba violetiniu atspalviu. Be to, yra ir švelnesnio, saldesnio skonio veislių, taip pat ir aštraus ir stipraus skonio veislių. Kadangi šis augalas turi skirtingas rūpis, jas sėti reikia skirtingu metu. Atėjus vasarai iškyla klausimas, o kada nuimti svogūnus? Šiame straipsnyje aprašysime, kada tinkamiausias laikas yra nuimti svogūnų derlių.

Kada reikia nuimti svogūnų derlių?

Svogūnų nuėmimo laikas priklauso nuo svogūnų rūšies. Yra du pagrindiniai svogūnų tipai: ankstyvieji (žalieji) svogūnai ir vėlyvieji (brandieji) svogūnai. Štai kada galite nuimti kiekvieno tipo svogūnus:

 1. Ankstyvieji (žalieji) svogūnai:
  • Ankstyvieji svogūnai dažniausiai sodinami ankstyvą pavasarį.
  • Jų svogūnėliai yra plokšči ir dar nevisiškai subręžę.
  • Galite pradėti nuimti žaliuosius svogūnus, kai jų svogūnėliai pasiekia norimą skersmenį (priklauso nuo jūsų skonio), bet dar yra minkšti.
  • Tai gali būti per vidurį vasaros arba netgi anksčiau.
 2. Vėlyvieji (brandieji) svogūnai:
  • Vėlyvieji svogūnai daugiausia sodinami pavasarį, siekiant gauti pilnai subręžusius svogūnus.
  • Jų svogūnėliai subręsta ir tampa storu ir minkštu.
  • Vėlyvieji svogūnai dažniausiai nuimami vėlyvą vasarą ar ankstyją rudenį.
  • Kai jų išoriniai sluoksniai pradeda geltonėti ir džiūti, tai gali būti požymis, kad svogūnai yra pasirengę būti nuimti.

Svogūnų nuėmimo laikas taip pat gali kisti priklausomai nuo oro sąlygų ir augalų augimo aplinkybių. Geriausia vadovautis konkretaus svogūno veislės rekomendacijomis ir atidžiai stebėti svogūnų būklę. Kai pasiekiate pageidaujamą subrendimo lygį, galite pradėti nuimti svogūnus, o jei tai yra žalieji svogūnai, gali būti šiek tiek lengviau pasirinkti pageidaujamą laiką.